Bayilik Başvurusu

Erguvan Ağacı Tohumu (15 tohum)

Erguvan Ağacı

erguvan ağacı tohumu
erguvan ağacı tohumu

Anavatanı Akdeniz olan erguvan ülkemizde sahil bölgelerinde çok yaygındır.Kışın yaprağını döker. Özellikle Boğaziçi yamaçlarında açan erguvanlar adeta baharın sembolü olmuştur. Çiçeklerinin rengi yüzyıllardır kendi adı ile anılır. Ağacın yapraksız dalları mayıs ayında bu kendine has lila-pembe renkte çiçeklerle donanır. Küçük salkımlar halindeki çiçeklerin gövde ve kalın dallardan çıkması enteresandır.Yuvarlak yapraklar daha sonra görünür. Ağacın tohumları fasulyeye benzeyen kabukların içindedir. Erguvan çiçeklerinin ekşi ve hoş bir tadı vardır ve yenebilir.

Erguvan ağacı yayvan ve daire şeklinde büyür. Zamanla 8-10 metreye ulaşır ama büyümesi yavaştır.İlk birkaç yıl fazla çiçek açmayabilir. Su tutan killi toprakları sevmez. Sert iklime dayanmaz.İyi drenajlı ve bol güneş alan bir yere dikilmelidir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetiştiriciliği yapılabilmekte olan bu ağaç türü -10 derece ve altındaki sıcaklıklarda zarar görebilmektedir.

  • Tohum Ekim Zamanı:İlkbahar,Sonbahar, iç mekanda her zaman.
  • Tohum Ekim Derinliği:Tohum çapının 2-3 katı
  • Tahmini Çimlenme Zamanı:2-3 ay
  • Soğuk Katlama:Kış ekimlerinde tohumlar dış mekana ekilecekse erken dönemde dikildiğinde soğuk katlamasını alır ama ilkbaharın sonlarında dikilir veya yazın olan dikimlerde bu soğuk katlamanın alınabilmesi için +4 derecede an az 2-3 ay buzdolabında yapılması gerekir
  • Her Tohum Ocağına:2-3 Tohum.
  • Tohum Çimlendirmesi:Tohumları ocaklarına koymadan önce muhakkak 2-3 saat ılık su veya nemli bez içerisinde bekletiniz.Bu şekilde suyu içine alan tohum daha kolay çimlenecektir.
  • Oluşan Fide Gübrelemesi:Fide oluşumu başladıktan sonra mutlaka her sulamanızda olmasa bile 4. veya 5. sulamanızda yapraktan gübre veriniz.Yaprak gübrelemesinde sıvı yarasa gübresi veya sıvı solucan gübresi kullanarak yapabilirsiniz.Hobi amaçlı 1 veya 2 litrelik gübre ile 400 litrelik karışım sizin 1 sezonluk gübre ihtiyacınızı görecektir.
  • Oluşan Fide İlaçlaması:Fidelerde genel koruyucu olarak arılar için zararsız olan ürünlerden kullanmanız tavsiye edilir.
  • Saksı İçerisinde Yetiştirilecekse Dikkat Edilmesi Gerekenler:Kullanacak olduğunuz saksı toprağının drenaj kanalların açık olmasına ve torf-kokopit ponza karışımlı toprak harcı kullanmanız bitkinin gelişimini hızlandıracaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir